Ogólnopolska Konferencja Historyczna pt. „Nim przyszła Niepodległa”

Pa

Konferencja pod Tatrami w przededniu 100-lecia Niepodległości miała charakter dwudniowy (12-13 października) i odbywała się na terenie parafii pw. Matki Boskiej objawiającej cudowny medalik w Zakopanem–Olczy. Termin jak i temat przedsięwzięcia nie były przypadkowe. W nocy z 12/13 października 1985 r. w zakopiańskim szpitalu zmarł ostatni z żyjących w Polsce wyższych dowódców wojskowych z okresu II Rzeczypospolitej, generał brygady Ludwik Mieczysław Boruta-Spiechowicz, do którego słusznie przylgnęło określenie „Ostatni w kraju Generał Polski Niepodległej”. Wydarzenie o randze symbolu sprzed 33 lat stało się przyczyną, do której nawiązali organizatorzy Ogólnopolskiej Konferencji Historycznej pt. „Nim przyszła Niepodległa”. Postać Generała idealnie wpisały się w 100 rocznicę powstania Rzeczpospolitej Zakopiańskiej, istniejącej od 30 października do 16 listopada 1918 r. na terenie Zakopanego i jego okolic. Jej prezydentem został Stefan Żeromski. Obszar ten, przez kilkanaście dni był jednym z pierwszych skrawków niepodległej Polski.

Podczas konferencji, Muzeum Obrony Przeciwlotniczej reprezentował adiunkt, który wystąpił w mundurze galowym oficera artylerii przeciwlotniczej z okresu II Rzeczypospolitej. W godzinach popołudniowych na Nowym Cmentarzu przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem poprowadził okolicznościowy capstrzyk przy historycznej Kwaterze Legionistów. Następnego dnia, w klasztorze Sióstr Albertynek na Kalatówkach odbyła się Msza Święta za Ojczyznę odprawiona przez ks. Jerzego Grzyba, proboszcza parafii pw. Matki Boskiej objawiającej cudowny medalik oraz poświęcenie Krzyża Niepodległości ufundowanego przez mieszkańców Zakopanego.

Obecność adiunkta Muzeum, Wojciecha Grobelskiego, na konferencji nie była przypadkowa, gdyż jest on biografem generała Ludwika Mieczysława Boruty-Spiechowicza. Jego książka poświęcona tej postaci ukazała się w 2010 r. nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.