Zdobycie niemieckiego pociągu pancernego Pz-22 – widowisko historyczne w Koszalinie

Lis

10 listopada, w przededniu 100-lecia Odzyskanej Niepodległości, nasze muzeum wspólnie z Bałtyckim Stowarzyszeniem Miłośników Historii „Perun” przygotowało dla mieszkańców Koszalina wyjątkową niespodziankę. Licznie zebrana na stacji kolejki wąskotorowej publiczność, mogła obejrzeć widowisko historyczne, podczas którego zaprezentowano akcję zdobycia przez powstańców wielkopolskich pod Rynarzewem niemieckiego pociągu pancernego Pz-22. Ten epizod został nieprzypadkowo przypomniany właśnie w Koszalinie. W tym roku bowiem, oprócz 100-lecia Niepodległości, obchodzona jest także 100. rocznica zwycięskiego zrywu wielkopolan. Na koszalińskim cmentarzu spoczywa 57 jego uczestników, pochodzących w większości z Gniezna, pierwszych mieszkańców naszego miasta. Warto wiedzieć, iż w akcji na pociąg pancerny wzięła udział m.in. kompania gnieźnieńska pod dowództwem poległego w tej akcji ppor. Mariusza Wachta (Wachtla). Im to głównie poświęcone było widowisko. Na tę okazję, w oparciu o  tabor koszalińskiej „wąskotorówki” zbudowano specjalnie zaimprowizowany pociąg pancerny, zaś w rolę jego załogi oraz powstańców wcielili się rekonstruktorzy z Koszalina, Bydgoszczy i Kcyni. W roli narratora wystąpił adiunkt naszego Muzeum, dr Wojciech Grobelski.